Domain Hosting Hizmeti

Domain & Hosting İle Başlayalım!

İnternette görünür olmak için ihtiyaç duyduğunuz web sitesi kurulumu domain ve hosting hizmeti ile başlar. Her internet sitesinin bir domain’i ve içeriklerinin saklandığı bir hosting’i vardır. Domain hosting nedir diye merak edenler için kısaca; domain, Türkçedeki kullanımı ile “Alan Adı”, başka bir deyişle sitenizin dijital dünyadaki adresidir. Hosting ise sitenize ait tüm içeriklerinizin depolandığı yerdir.

www.youtube.com adresinde olduğu gibi “youtube” bu adresin alan adıdır. İnternette sizi arayanlar, tercih ettiğiniz alan adı yani domain ile sizi bulurlar. Bir domain sahibi olmak için satın almanız gerekir. Siz de kendi alan adınızı aldıktan sonra sitenizin kurulumuna başlayabilirsiniz. Ancak öncelikle domain’i, hosting alanı ile birbirine bağlamanız, ardından içeriklerinizi bir arayüz aracılığıyla sitenize yüklemeniz gerekir.

Sizin, satın aldığınız domaininiz için ICANN yani İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu ile irtibat kurmanıza gerek yoktur. Register adı verilen alan adını satın aldığınız firmanız bunu sizin adınıza resmi olarak gerçekleştirir. Siz yalnızca kullanmak istediğiniz domain yani alan adınızın kullanılabilir olup olmadığını test eder ardından alan adınızı satın alır ve dilediğiniz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Her domain’in ve hosting’in yıllık ödemeleri mevcuttur. Eğer alan adınızın size tahsis edildiği tarihten bir yıl sonra yeniden ödemenizi gerçekleştirmezseniz o alan adı kısa bir süre sonra sizin yetkinizden çıkar ve başkasının satın alması için hazır hale gelir. Bunun için 1 yıllık ya da 2 yıllık satın almanızın ardından süre bitiminde alan adınızın kontrolünüzden çıkmasına engel olmalısınız.

Sınırsız Hosting Hizmeti;

Sınırsız Hosting adı verilen hizmet, kullanıcı trafiği yoğun olan siteler için daha çok tercih edilmektedir. Aktif site sahibi olanlar bu tür hizmetten faydalanabilir. Kurumsal Hosting ise kullanımı kolay bir panel aracılığıyla tüm şirketinizin online kaynaklarını buradan yönetmenizi sağlar. Data ağırlığı ve çalışan sayısı fazla olan çok büyük şirketler kurumsal hosting kullanır.

    Teklif Al