Hosting firmaları çeşitli ihtiyaçlara hitap eden çeşitli hosting türlerini müşterilerine sunmaktadırlar. Hosting firmaları bu hosting türlerini oluştururken webmasterların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaktadırlar. Bu yazımızda hangi hosting türünün hangi web sitesine uygun olabileceğini açıklamaya çalışacağım.

Standart Hosting (Paylaşımlı Hosting)
Bu hosting paketi genelde ziyaretçi trafiği düşük olan ya da yeni kurulan web siteleri için uygundur. Hosting firmaları bu hosting dâhilindeki çözümlerini tek sunucu üzerinden birden çok site yayınlayarak sunmaktadırlar. Bu sayede hosting firması, sunucunu üzerinden optimal kar elde edebilmektedir. Standart hostinglerde kullanıcılara sunulan genelde düşük bant genişliği ve web alanı ya da sınırlı sayıda veri tabanı seçme hakkı gibi çeşitli seçeneklerdir. Standart hostinglerin hedef kitlesi bloglar, web üzerinden satış yapmayan firma siteleri ya da yeni kurulan web siteleridir. Bu doğrultuda kuracak olduğunuz ya da hali hazırda mevcut olan web sitelerinizin ziyaretçi trafiği, işlemci kullanımı ve bandwith kullanımı gözden geçilerek bu tip paketlerin seçilmesinde fayda bulunmaktadır. Ziyaretçi trafiği yüksek olan bir web sitesi sunucu kaynaklarını fazla kullanacağından sunucuda bulunan diğer web sitelerinin erişiminde problem yaratabilmektedir. Bu sebeple hosting firmaları standart hosting kullanan her müşterisi için işlemci limiti koyarak bu durumun önüne geçmeye çalışmaktadır.

Reseller Hosting (Bayi Hosting)
Reseller hosting, kendi sunucu ağına sahip olmayan hosting firmalarına, büyük hosting firmalarının, datacenterlarında bulunan sunucular üzerinde erişim yetkisi vererek satış yapmasına olanak sağlayan bir hosting çeşididir. Direk webmasterlara hitap etmeyen bu hosting türü ile küçük çaptaki hosting firmaları sunucuları olmamasına rağmen satış yapabilmektedir. Şuan mevcut hosting firmalarının büyük çoğunluğunun kullanmış olduğu bu yöntem büyük hosting firmalarının hosting pazarlama maliyetlerini de düşürerek son kullanıcıya uygun fiyat yansımasına neden olmaktadır.

Bulut Hosting ve Sunucu Sistemleri – Cloud Hosting, Cloud Servers
Hosting sektöründeki en büyük yeniliklerden birisidir. Normal bir kullanıcı bir sunucu kiraladığında veya paylaşımlı bir hosting kullandığında, işlem yapan donanım grubunda bir sorun oluştuğunda web sitelerine erişim kesilmekte ve donanım arızası tamir edilene kadar siteler görüntülenememektedir. Buda Uptime oranı üzerinde çok büyük olumsuzluklar oluşturmaktadır.

Peki hem VPS gibi donanım gücünü seçebileceğiniz, birden çok sunucudan güç alarak sitelerinizi göstereceğiniz ve ihtiyaç halinde donanım güçlendirmesi ve kapasite artırımını dakikalar içinde ve kesintisiz olarak yapabileceğiniz bir hosting ürünü düşünün. İşte bunun adı Bulut Hosting sistemleridir.

Aynı anda birden fazla lokasyon da bulunana ve birden fazla sunucunun paketiniz dahilinde size hizmet etmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistemlerde örneği 5 farklı sunucu 2 farklı lokasyon da 100 kullanıcıya hizmet verebilir.

Rakamları örnek olarak verdik fakat mantı bu şekildedir. Bütün sunucular birbirlerine entegre olarak özel bir yazılım aracılığı ile çalışırlar ve sanki tek bir sunucuymuş gibi davranırlar. Herhangi bir tanesinde veya herhangi bir lokasyonda bir sıkıntı olduğu zaman kalan sunucular devreye girerek işlemlerin kesintisiz olarak verilebilmesini sağlamaktadır.

Fiyat olarak VPS paketleriyle hemen hemen aynı olmakla beraber avantaj olarak çok daha ilerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi ve kıyaslama için Neden Cloud? sayfamızı ziyaret edin.

Virtual Private Server (VPS) Hosting
VPS, bir sunucu üzerinde çeşitli yazılımlar vasıtası ile sanal sunucular oluşturularak sunucuları webmasterların hizmetine açan hosting çeşididir. Bu sanal sunucular aynı gerçek sunucularda olduğu gibi çeşitli yazılımlar tarafından emule edilmiş işlemci, disk ve bellek kapasitelerine sahiptirler. Hosting firmaları bu çözümlerinde genelde işlemci sayısı, işlemci frekansı, ram miktarı ve bandwith baz alarak fiyatlama yapmaktadırlar. Bu tarz hosting genelde ziyaretçi trafiği, işlemci kullanımı ve ram kullanımı standart hostinglerden fazla olan web sitelerine hitap etmektedirler. Örneğin günlük ziyaretçi trafiği 30.000’nin üzerinde olan web siteleri için standart hosting yerine VPS tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

Virtual Dedicated Server (VDS) Hosting:
VDS, aynı VPS hosting türünde olduğu gibi bir sunucu üzerinde birden fazla sanal sunucu kurma mantığı ile yürütülmektedir. VDS de VPS den farklı olarak sunucu bileşenleri yazılım yerine donanım yoluyla webmasterın hizmetine sunulmasıdır. Bu durum sonucu olarak performans olarak VPS lerden daha iyi sonuçlar vermektedir. Pek tabiki de gerçek bir sunucunun performansını bu VDS lerden beklemek çok doğru olmayacaktır. VPS ile yürütülebilecek her türlü web projesi VDS ile de yapılabilmektedir. Bu noktada VDS nin tercih sebebi anlık performans kayıplarını minimuma indirgemektir.

Dedicated Server( Sunucu Kiralama) :
Sunucu Kiralama, hosting firmasının elinde bulunan bir sunucuyu kullanıcıya kiralaması yoluyla elde edilen hosting türüdür . Bu tür hosting çözümünde sunucunun kontrolü kiralamayı yapan webmastera verilmektedir. Bandwith sınırı hariç herhangi bir sınır bulunmayan bu hosting çözümleri büyük web projelerinin yürütülmesinde kullanılmaktadır. Pek çok büyük web sitesi çeşitli firmalardan kiralamış oldukları sunucular üzerinde web üzerinde yayın yapmaktadırlar. Facebook, Google, Twitter gibi büyük web siteleri kendi data merkezleri üzerinden yayın yapmaktadırlar. Tüm dünyada milyonlarca kişinin ziyaret ettiği web siteleri paylaşımlı olarak binlerce sunucu üzerinde kullanıcılara hizmet vermektedirler.

Sunucu Barındırma
Kullanıcıların kendilerine ait sunucuları hosting firmasına ait datacenter üzerinde çalıştırarak datacenterin internet çıkışlarını kullanılmasının istendiği durumlarda uygulanan bir hosting çeşididir. Genelde hosting firmaları fiyatlamayı belirlerken sunucunun fiziken kaplayacağı alan, ihtiyaç duyacağı elektrik, bandwith gibi çeşitli faktörleri baz alarak yapmaktadırlar. Bu tip hosting çözümlerde hosting firması kullanıcıya sadece internet çıkışı ve sunucuya 7/24 enerji vermekle yükümlüdür.

Şimdi yazımızı okuyan kullanıcılara hosting tipini belirlerken izleyebilecekleri çeşitli yolları listeleyelim.
Sitenizin ziyaretçi trafiği ve site yükü hosting tipini belirlemede oldukça etkilidir. Siteyi yayına sokmadan önce bu konuda uzman kişilerden fikir almak doğru bir başlangıç için oldukça faydalı olacaktır.

Hangi Hostingi Seçmeliyim?
Sitenizi yayına almadan önce benzer sitelerin hangi çözümleri kullandığı dikkatle incelenmelidir. Karar verme aşamasında bu inceleme doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır.

 – Sitenizi yayına almadan önce mutlaka alternatif çözümleri değerlendirin. Hosting çözümleri arasında fiyat farkı olduğu gibi hosting firmaları arasında da fiyat farkları bulunabilmektedir. Bu noktada hosting firmalarının vaat ettikleri hizmet için ne gibi şartlar istediği iyi değerlendirilmelidir.

– Sisteniz yayınlamayı düşündüğünüz hosting çözümünü sunan sunucuların bağlı bulunduğu lokasyonun hedef ziyaretçi kitlesinin internet deneyimini ne yönde etkileyeceği iyi değerlendirilmelidir.

– Özellikle standart hosting çözümlerinde sunucunun üzerindeki diğer sitelerin sizin sitenizi ne yönde etkileyeceği iyi araştırılmalıdır. Örneğin yayın yapacağınız sunucu üzerinde sizinle birlikte yetişkinlere yönelik içerik sunan bir web sitesi varsa çeşitli anti virüs programları ya da arama motorları tarafından zararlı bir siteymiş gibi görülebilirsiniz.
Yazar

Ruhsal olarak paylaşmayı,öğretmeyi ve öğrenmeyi seven biri olmanın yanı sıra çokta duygusalım'dır.Olmazsa olmazlarımdan biri her zaman kod yazmak oldu ve bununda her zaman devam edeceğine inanıyorum.

Bir yorum yaz.